четверг, 17 декабря 2015 г.

Грецькі міфи. Міф про Прометея. Міфи про Геракла

Тема. Грецькі міфи. Міф про Прометея. Міфи про Геракла
Мета:
§    навчальна: поглибити знання учнів про міфологію, ознайомити із найпоширенішими грецькими міфами;
§    розвивальна: розвивати навички виразного читання й коментування художніх текстів, уміння відповідати на питання, висловлювати свої думки, аргументувати їх; розширювати кругозір учнів;
§    виховна: виховувати любов до читання, допитливість, волелюбність, почуття гідності.
Теорія літератури: міф, мотив, міфологічний образ.
Обладнання: видання грецьких міфів, ілюстрації до них, відеоматеріали, відеозаписи мультфільмів, ТЗН.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми й мети уроку
У ч и т е л ь. Помандруймо подумки у світ сивої давнини, до Стародавньої Еллади. Древні греки, які її населяли, були людьми мудрими, з багатою уявою й непереможним потягом до прекрасного. Намагаючись пізнати світ і своє місце в ньому, вони створили безліч міфів, якими захоплювався світ і які потім значно вплинули на розвиток усієї європейської культури.
IІІ . Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
1) Визначення міфів, міфології, основних тематичних груп міфів, спільного та відмінного між міфом і казкою
2) Розповідь про пантеон слов’янських богів, переказ одного самостійно прочитаного слов’янського міфу
ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1. Повідомлення учня про грецьку міфологію
— Грецьку міфологію вважають однією з найцікавіших у світі. Грецький пантеон (пантеон — це сукупність богів того чи іншого народу або релігії; храм усіх богів у загальному значенні) складається з богів та їхнього оточення. Міфологічні боги першого покоління — титани та титаніди, діти Урана і Геї. Титани породили нове покоління богів, які жили на горі Олімп. Це Зевс — верховний бог; Гера — його дружина; Аполлон — син Зевса, бог юності, музики, покровитель мандрівників; Артеміда — сестра Аполлона, богиня рослинності й плодючості, покровителька мисливців; Афіна — богиня мудрості й справедливої війни; Арес — бог війни; Гефест — бог вогню й ковальського ремесла; Гермес — вісник богів, покровитель торгівлі; Аїд — бог підземного царства, світу мертвих, брат Зевса; Пан — бог лісу, поля, худоби та багато інших.
Ось як за грецькою міфологією виникли світ і боги. Спочатку існував лише вічний, безмежний, темний Хаос. У ньому містилося джерело життя, із нього виникли увесь світ і безсмертні боги. Із Хаосу виникла і богиня Земля — Гея. Вона дала життя всьому, що живе і росте на ній. Під Землею на неймовірній глибині народився похмурий Тартар — страшна безодня, наповнена вічною темрявою.
Із Хаосу народилася і могутня сила — живильне Кохання — Ерос, а також вічна Темрява — Ереб, темна Ніч — Нюкту. Ніч і Темрява створили Світло — Ефір і райський світлий день — Гемера. Світло розлилося по світу, день і ніч почали приходити на зміну одне одному.
Могутня, благодатна Земля породила безмежне Небо — Уран, високі Гори і вічне Море.
Уран одружився з Геєю, у них народилося 12 могутніх титанів. Титан Океан і богиня Фетіда породили всі ріки світу. Титани Гіперіон і Гея подарували світу своїх дітей — Сонце (Геліос), Місяць (Селену), Зорю — Еос (Аврору).
Від Астрея і Е ос виникли зірки та вітри Борей (північний), Евр (східний), Нот (південний), Зефір (західний).
Окрім титанів, земля народила трьох велетенських циклопів з одним оком на лобі і трьох величезних, як гори, п’ятдесятиголових сторуких гекантонхейрів. Їхня могутня сила не знала меж.
Уран зненавидів своїх дітей, заслав їх у глибоку темряву і не дозволяв виходити на світ. Земля-мати страждала від цього й умовляла своїх дітей повстати проти Урана-батька, але вони боялися, і лише молодший, підступний Крон (Час), забрав у батька владу.
Щоб покарати Крона, богиня Нюкта народила жахливих божеств, які спотворили світ. Це були смерть (Паната), обман (Апату), чвари (Еріда), знищення (Керу). Крон (Кронос) одружився з Реєю і, щоб уникнути долі свого батька, ковтав усіх своїх дітей. Урятувався лише Зевс, якого мати народила в печері й сховала на острові Крит. Подорослішавши та змужнівши, Зевс повстав проти батька і переміг його. Він оселився на Олімпі разом з іншими богами.
Про богів та героїв цього періоду існує дуже багато міфів, зокрема усім відомі міфи про Прометея, Геракла та інших.
2. Коментоване читання міфу «Прометей»
3. Словникова робота
У ч и т е л ь. Розтлумачте значення слів герой, Прометей, титан, безсмертні, смертні, тиран, ефір та ін.
4. Вибірковий переказ тексту міфу за епізодами або планом, складеним колективно чи запропонованим учителем
1. Життя давніх людей на землі.
2. Походження Прометея.
3. Викрадення вогню.
4. Покарання Зевсом Прометея.
5. Таємниця героя.
5. Складання таблиці-характеристики Прометея
Приклади, цитати
Мужній, рішучий
Виступив проти верховного бога Зевса
Гуманний, співчутливий
Допоміг людям у багатьох справах, подарував вогонь
Здатний до самопожертви
Знав про покарання і все ж порушив волю Зевса
Чесний, гордий
«Я не проміняю свої страшні муки на ганебне рабство»
Безкорисливий
Допомагав людям, не думаючи про винагороду, похвалу
Розумний, хитрий
Знав, як можна перехитрити Зевса, допоміг свого часу Зевсові здобути владу

Методична порада. Можливий зворотний варіант завдання — за прикладами, цитатами визначити риси характеру Прометея.
6. Узагальнення вчителя
— Отже, героєві давньогрецьких міфів Прометею притаманні безмежна доброта і благородство, людяність, уміння співпереживати, незламність духу, сила волі, терплячість, віра в перемогу справедливості. Давньогрецький поет Есхіл говорив: «Усі мистецтва у людей від Прометея», тому Прометей залишається одним із найулюбленіших героїв і донині.
7. Постановка і розв’язання проблемних питань
§    Чого може навчитися сучасна людина у Прометея?
§    Яка мета бунту Прометея проти богів?
8. Слово вчителя
— Прометей — не єдиний герой у грецькій міфології. Як ви, мабуть, знаєте, його самого звільнив від пут інший герой — Геракл, син самого Зевса і земної жінки Алкмени. Геракл став знаменитим завдяки своїм неймовірним подвигам.
9. Коментоване читання міфів про Геракла («Народження і виховання Геракла», «Немейський лев», «Еріманфський вепр», «Авгієві стайні»)
10. Словникова робота
§    Розтлумачте значення слів Єхидна, Афродіта, Ерімант, Аполлон, Мікени та ін.
11. Бесіда за змістом твору
Міф «Народження і виховання Геракла»
а) Я ке ім’я дістав Геракл при народженні? (Алкід)
б) Хто були батьки Геракла? (Зевс і Алкмена, дочка царя Емпріона)
в) Хто заважав і хто допомагав Гераклові з першого дня його життя?
г) Яку «героїчну» освіту отримав Геракл?
ґ) Де минали його юнацькі роки?
Міф «Немейський лев»
а) Я к трапилося, що розумний і мужній Геракл був на службі у нікчемного й боягузливого царя Еврисфея?
б) Як немейський лев діймав людей із навколишніх сіл?
в) І з якою зброєю Геракл вирушив на велетенського звіра?
г) Я к Геракл переміг лева?
ґ) Я к повелися цар Еврисфей і його прислужники, побачивши Геракла з велетенською тушею лева?
Міф «Еріманфський вепр»
а) Де оселився величезний вепр?
б) Я к вепр докучав кентаврам, селянам?
в) У який спосіб Геракл зміг побороти вепра-людожера?
г) Я к поводився цар Еврисфей, коли Геракл повертався зі здобиччю?
Міф «Авгієві стайні»
а) Якими були стайні царя Авгія?
б) Ч ому Геракл спочатку відмовляється чистити стайні, а потім погоджується?
в) Я к ви думаєте, чистити стайні — подвиг? (Довідка-цитата: «…ганебно порпатись у гної, однак люди вільно дихатимуть і згадуватимуть його щирими словами подяки».)
г) Я ке рішення приймає Геракл, щоб виконати це завдання?
ґ) Про які риси характеру Геракла свідчить прийняте ним рішення?
12. Робота над образами героїв твору
Риси характеру
Приклади, цитати
Сміливий, рішучий
«Сміливо вирушив на небезпечний подвиг»
Кмітливий, тямущий
«…у печері, що мала два виходи… завалив один»
Сильний, мужній, безстрашний
«…кинувся на лева, обхопив його могутніми руками і задушив»
Стриманий, розважливий
«…довелося Гераклові ні з чим повернутися у Тірінф»
Мстивий
«Страшенно помстився великий герой цареві Еліди… і всім союзникам Авгія»
Дбав про людей, допомагав їм
«А найбільша радість для героя — знати, що ти зробив щось добре й недаремно жив на землі».
«Геракл прийшов у Немею й став розпитувати людей, що жили біля лісу, чи далеко лігво лева і як його знайти»

V. Закріплення знань, умінь і навичок
1. (ЛК ; УС ) Слово вчителя
— Велич подвигу Прометея, його самовіддане служіння людям, незламність духу захоплювали людей в усі віки. Тому багато письменників, живописців, скульпторів, музикантів використовували цей образ у своїх творах. Наприклад, Гесіод («Труди і дні»), Есхіл («Прометей закутий»), Овідій («Прометей, або Кавказ»), Платон («Діалоги», «Міф про Прометея»), Кальдерон («Статуя Прометея»), Й. В. Ґете («Прометей»), Дж. Ґ. Н . Байрон («Прометей»), Леонарді («Прометей»), Леся Українка («Прометей»), А. Малишко («Прометей»), композитори О. Скрябін («Поема вогню»), Ф. Ліст («Прометей»), Р. Вагнер («Прометей»), художники Мікеланджело, Тиціан, Рібейра, Сальватор Роза та багато інших.
Люди завжди мріяли, їм завжди був потрібен герой-захисник, здатний зробити те, чого вони не можуть, тому образ Прометея вічний у літературі та інших видах мистецтва.
2. Повідомлення учня
У Давній Греції шанували мистецтво і вважали, що воно здатне виховувати здібності людини, пробуджувати в людини її кращі почуття. Але особливою повагою користувався театр, навіть вважався справою державного значення. В А фінах, наприклад, кожен громадянин був зобов’язаний відвідувати вистави. Відвідування театру коштувало чимало, але за тих, хто не мав чим сплатити, розраховувалася держава. Театральні дійства відбувалися тричі на рік, і на них збиралося по кілька тисяч глядачів.
Драматичні вистави проходили як змагання драматургів, акторів і хорегів (багатих громадян, які мусили брати на себе всі витрати для організації вистав). Змагання тривало три дні. Кожного дня з ранку грали трагедію одного драматурга, а надвечір виконували комедію. Результати змагань заносили в спеціальні протоколи і зберігали у державному архіві. Переможці отримували грошові премії і вінок з плюща. А хорег мав ще й право поставити собі пам’ятник.
Хор відігравав дуже важливу роль у виставі: він коментував, пояснював усе, що відбувалося на сцені. Іноді хору належало дві третини тексту п’єси. У дії на сцені брали участь лише два або три актори. Актори грали у масках. Кожна маска позначала певний емоційний стан — горе, страх, розпач, радість. За правилами змагань сюжет трагедії міг будуватися лише на основі міфа — невичерпного джерела народної мудрості.
3. Інсценівка «Прометей»
Перед завісою, ліворуч і праворуч, розташовуються перший і другий хори по два або три учні у кожній групі.
П е р ш и й х о р. За сивої давнини люди, що тільки-но розселились по землі, були кволі, безсилі, лякливі.__
Д р у г и й х о р. Зі своєї небесної височини Зевс і не дивився на нужденних людей. Скільки їх гинуло від хвороб та голоду, в боротьбі з жорстокою стихією!
П е р ш и й х о р. Титан Прометей мав благородне, велике серце, він перший зглянувся на людей, навчив їх будувати світлі житла, користуватися щедрими дарами природи.
Д р у г и й х о р. Знічев’я боги взялися навіть допомагати людям, навчати ремесел і хліборобства, але за те зажадали від них великої шани і багатих дарів.
П е р ш и й х о р. Щоб скласти таку угоду, якось зібралися обидві сторони. Від богів виступав Зевс, від людей — титан Прометей, хоч сам був безсмертний. Він побоювався, що люди не зможуть протистояти богам.
Д р у г и й х о р. Коли привели жертовного бика, Прометей сам зарізав його і поділив тушу на дві частини. До більшої поскладав самі кістки, але прикрив їх гарним, лискучим жиром.
П е р ш и й х о р. Меншу купу, де було смачне м’ясо, Прометей загорнув у брудну бичачу шкуру, ще й поклав зверху гидкі тельбухи.
Д р у г и й х о р. Як Прометей і сподівався, Зевс узяв собі купу більшу і кращу на вигляд. Відтоді смертні стали їсти м’ясо, а кістки спалювати на шану безсмертним.
П е р ш и й х о р. Розлютився Зевс, збагнувши, що обдурив його Прометей. А потім надумав кару, аби дошкулити Прометеєві: він відмовив смертним у тому, що було їм доконче потрібне,— у життєдайнім вогні.
Д р у г и й х о р. Пожалів людей своїм великим серцем титан Прометей і сміливо порушив Зевсову заборону.
П е р ш и й х о р. Він узяв із божественного вогнища у Зевсовій оселі іскру, сховав її у порожній очеретині та й приніс людям на землю.
Д р у г и й х о р. За цей учинок Зевс звелів закувати титана Прометея в кайдани і припнути на самому краї стрімкої скелі, щоб відступник висів там довгі століття.
Із-за завіси з боку першого хору виходить Прометей. Сила і Влада міцно тримають його за руки, але виступають трохи позаду Прометея. За ними шкутильгає Гефест із великим молотом в руках. Дійшовши до середини завіси, Сила і Влада спиняються. Прометей робить ще півкроку вперед і теж зупиняється, бо Влада і Сила стримують його. Гефест зупиняється трохи позаду і осторонь від основної групи.
С и л а. Ось тут і кінчається пустельна країна диких скіфів і починаються гори Кавказу.
В л а д а. Настав час виконати вирок Зевса. Гефесте, прикуй цього відступника. Гефест, тяжко зітхаючи, підходить до Прометея і кладе руку йому на плече. Влада і Сила відпускають руки Прометея.
Г е ф е с т. Яке огидне моє ремесло! Хай би хто інший ним володів, тоді я не мусив би приковувати друга до скелі. О Прометею, сину великої Феміди! Я сам плачу з твоєї тяжкої долі, та мушу коритись невблаганному Зевсові.
Прометей спокійно і гордо рушає далі й зникає за завісою біля другого хору. Гефест шкутильгає за ним. Як тільки вони зникають, чути, як гупає молот. Спочатку тихо, потім кілька разів дужче.
П е р ш и й х о р. Яка стрімка та круча, де Гефест приковує Прометея!
С и л а. От і добре! До цієї скелі люди не дістануться, хоч би як хотіли зарадити своєму благодійникові.
Д р у г и й х о р. Ані словом не озивається гордий Прометей! Навіть стогону не чути!
В л а д а. Бий молотом дужче, Гефесте! Щоб Прометей не зміг у путах і поворухнутися! Гупання молота припиняється.
Д р у г и й х о р. Яку жорстоку кару Зевс вигадав! Очам нестерпно дивитися на Прометея. Виходить Гефест, він знесилений і пригнічений.
Г е ф е с т (скрушно). Ніхто йому тепер не зарадить.
В л а д а. Годі вболівати за тим зухвальцем, ходімо звідси.
С и л а. А ти, Прометею, можеш тепер ремствувати проти Зевса та дбати про жалюгідних смертних людей. Сила, Влада та Гефест ідуть. Завіса відкривається. У центрі імпровізованої сцени декорація, яка імітує верхівку скелі. До скелі прикутий Прометей. Голова опустилися йому на груди.
П р о м е т е й (підводячи голову). О божественний ефіре! О матиземле і сонце ясне, всевидюще! О бистрокрилі вітри, хвилі невтомного моря! Погляньте, як покарав мене Зевс за те, що я був прихильний до смертних і приніс їм вогонь. Я знав, що Зевс мене покарає. Страшні мої муки, та я не зрікаюся свого вчинку.
П е р ш и й х о р. Настане час, і мужній Геракл звільнить Прометея, розірве його залізні пута.
Д р у г и й х о р. Прометей стане вільним, а смертні люди, заради яких він прийняв страшні муки, носитимуть відтоді на згадку про нього металеві каблучки. Так каже легенда, але чи це правда, ніхто не знає.
П е р ш и й х о р. Однак знають усі: в тих мужніх, волелюбних людей, що віддають свої сили й розум, усе життя на благо інших людей, палає в серцях іскра незгасного Прометеєвого вогню. А сам Прометей оживає знову і знову в творах мистецтва. Так завдяки смертним людям став справді безсмертним тираноборець-титан.
Завіса.
4. Виконання завдання(*)
У ч и т е л ь. Закінчіть назву подвигу Геракла: немейський… (лев); лернейська… (гідра); керинейська… (лань); еріманфський… (вепр) і битва з… (кентаврами); Авгієві… (стайні); … (коні) Діомеда; … (пояс) Іпполіти; … (корови) Геріона; … (пес) Кербер; … (яблука) Гесперід.
5. (УС ; ЛК ) Слово вчителя
У ч и т е л ь. (УС) Перший подвиг величного героя ілюструє композиція на Бучацькій ратуші, де зображено, як Геракл роздирає пащу немейському левові. Статуя Геракла є також в Ужгородському замку. Ця скульптура ілюструє другий подвиг героя — знищення лернейської гідри. Згідно з однією з легенд Геракл був першим «курортником» в Євпаторії (Керкінітиді). В Євпаторії було знайдено сім вапнякових рельєфів, що зображають великого героя на відпочинку. На кожному з рельєфів Геракл тримає в руці келих вина.
(ЛК) Образи давньогрецької міфології використовувалися ще античними авторами; завдяки творам, що дійшли до нас, ми й знаємо про багатьох героїв давньогрецької міфології. Ці образи полюбилися європейцям своєю об’ємністю, і багато письменників протягом століть знову й знову до них поверталися. Серед популярних до сьогоднішнього дня героїв — Едіп, Медея, Федра, Електра, Антигона, Одіссей, Прометей і багато інших. Художники різних епох і стилів не обходили своєю увагою давньогрецьку міфологію. І хоча в середні віки живопис зосередився в основному на християнських сюжетах, в епоху Відродження живописці з більшим ентузіазмом прийнялися зображувати міфологічні сюжети на своїх полотнах. В епоху модерну на тлі загальних змін в образотворчому мистецтві інтерес до класичних міфологічних сюжетів трохи згас, зате відродився інтерес до міфічних чудовиськ, образи яких активно використовуються в сучасному мистецтві.

Орлині скелі Сочі: Прометей

Дніпродзержинськ: Прометей

6. Евристична бесіда
§    Чому Геракл здійснив 12 подвигів: це була воля богів чи його власне бажання?
§    Чим Геракл відрізнявся від царя Еврисфея, чиї доручення він виконував?
§    Що в цьому герої позитивне, а що — негативне?
§    Чому Геракл — улюблений герой не лише давніх греків, а й багатьох пізніших поколінь інших народів?
7. Підсумок учителя
Міфи про героїв — напівбогів-напівлюдей — складалися у ті далекі часи, коли давня людина почала замислюватися над світом, його будовою і прагнула визначити своє місце у цьому світі. За допомогою таких міфів люди намагалися не тільки пояснити незрозумілі й загрозливі явища оточуючого середовища, а й уявити засоби приборкання природи. Герої уособлювали кращі людські риси: хоробрість, силу, відвагу, мудрість, здатність кохати і творити прекрасне, палке бажання стати господарем власної долі, підкорити сили природи. Геракл — один із найвідоміших героїв давньогрецької міфології. Уславлення в міфах подвигів Геракла — це спроба утвердити безмежні можливості людини, її прагнення творити добро. Минули тисячоліття, але образ, створений фантазією давніх людей, приваблює і сьогодні.
VI. Домашнє завдання
Читати, переказувати міфи про Прометея, Геракла; намалювати або дібрати ілюстрації(*); записати до зошитів, що Прометей зробив для людей.
VII. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення:
— Моральні уроки міфів я вбачаю в тому, що…
Джерела:
1. Паращич В. В. Усі уроки світової літератури. 6 клас. I семестр : [Текст] / В. В. Паращич. — Х. : Вид. група «Основа», 2014. — 251, [5] с. : схеми, табл., іл.
2. Періодичні видання ВГ «Основа» «Зростаємо разом».


Комментариев нет:

Отправить комментарий