«Вступ. Міфи народів світу»
Урок 1
Тема. Література
як вид мистецтва. Художній образ
Мета:
§
навчальна:
дати поняття про своєрідність літератури в системі видів
мистецтва, її характерні риси, про художній образ та його різновиди;
§
розвивальна:
розвивати образне та логічне мислення, уміння наводити приклади
щодо характеристики видів мистецтва, пояснювати специфіку художньої літератури,
художніх образів; розвивати навички змістовного й послідовного викладу власних
думок;
§
виховна:
виховувати прагнення до духовного збагачення, розширення
кругозору, естетичний смак.
Теорія
літератури: художній образ, традиційний образ, вічний образ.
Обладнання:
ілюстрації до тем «Види мистецтва», «Вічні образи».
Тип
уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ . Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми й мети уроку
У ч и т е л ь. Уявімо
гарний сонячний ранок. Ми прокинулися, підійшли до вікна та прочинили його.
В обличчя майнув свіжий вітерець. Звідки він прилетів? Де побував перед цим, із
яких країв приніс привіт? Можна лише по-доброму позаздрити йому, адже він так
багато бачив і чув, мандруючи світом.
Наш навчальний предмет «світова література» — теж
вісточка від усіх народів різних часів, частинка їхньої культури, національного
характеру і… часточка їхньої любові до своєї землі,
людей, звичаїв та традицій пращурів.
Розпочинаючи вивчення світової літератури, ми маємо
твердо пам’ятати, що його основою є насамперед читання художнього тексту.
І цього не замінить жоден переказ, аналіз чи коментар, адже читання — це
співпраця автора, перекладача та читача, це первинне, а не пропущене через
чиєсь бачення сприйняття, безпосереднє спілкування з героями книги, роздуми над
їхніми діями, вчинками, долями.
ІІ . Актуалізація опорних знань
1. Евристична бесіда
§
Які
види мистецтва, крім літератури, ви ще знаєте? Наведіть конкретні приклади.
§
Яке
місце посідає художня література поміж інших видів мистецтва?
§
Які
твори світової літератури, вивчені у 5-му класі, ви запам’ятали? яких героїв?
чому?
§
Що
нового ви прочитали за літо? Поділіться своїми враженнями.
§
Що,
на ваш погляд, зробило б уроки світової літератури цікавішими, повчальнішими,
допомогло би підготувати до розв’язання проблем у дорослому житті?
§
Чи
подорослішали ви за літо як читачі (чи змінилося коло ваших читацьких
інтересів, тематика книг, жанри: наприклад, ви перейшли від казок до читання
наукової фантастики, детективів, від коротеньких оповідань — до повістей,
романів і т. ін.)?
2. Вікторина за прочитаними в 5-му класі творами
§
У
кого з героїв трапилася неприємність — він потрапив у діжку з фарбою? Спочатку
це його врятувало, а потім згубило. (Фарбований шакал Чандарава)
§
У
якій країні жили відважні хлопчики Іссумбосі та Момотаро? (В Японії)
§
Який
чарівний предмет оживляв у китайській казці усе, що зображував? (Пензлик
Маляна)
§
Хто
прославився як відважний моряк, який, незважаючи на страшні пригоди, знову й
знову вирушав у подорож? (Синдбад-Мореплавець)
§
Чий
це портрет: стара бабуся з великими зубами, що трясе подушки й перини? (Пані
Метелиця з однойменної казки братів Ґрімм)
§
У
цій казці четверо друзів по нещастю об’єдналися й створили дружний музичний
колектив, якого злякалися навіть розбійники. («Бременські музиканти»)
§ У назві цієї російської казки є «щасливе число». («Казка
про мертву царівну і сімох богатирів» О. С. Пушкіна)
§
«Природне»
та «штучне» протиставляється в казці Г. К. Андерсена… («Соловей»)
§
У
якій казці відбувалося перетворення матері головного героя від небесного
світила (тіла) до жебрачки, а потім до королеви? («Хлопчик-зірка» О. Уайльда)
§
Хто
з цих авторів творів про природу не писав віршів, не був поетом: Дж. Кітс, Е.
Сетон-Томпсон, Й. В. Ґете, Г. Гейне? (Е. Сетон-Томпсон)
§ Героєм якого твору є Чеширський кіт, чим він відомий? («Аліса
в Країні див» Л. Керролла; увесь час посміхався)
§
Назвіть
ім’я одного із сучасних популярних у світі дитячих письменників (із вивчених у
5-му класі). (Р. Дал, Т. Янссон, П. Маар)
Методична порада. Вікторину
можна провести письмово, оцінити за допомогою взаємоперевірки, виставити для
початку лише гарні оцінки.
ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1. Інтерактивна вправа «Сонечко» (або «Мозковий штурм»)
У ч и т е л ь. Оскільки сьогодні ми говоримо про
літературу як вид мистецтва, то спробуймо визначити її ознаки за допомогою
інтерактивної вправи «Сонечко» (або «Мозковий штурм»).
2. Робота з підручником. Опрацювання вступної статті,
відповіді на запитання, виконання завдань (вибірково)
3. Заведення зошитів, ознайомлення з вимогами щодо
їхнього ведення, запис теми уроку
4. (ТЛ) Робота зі словником літературознавчих термінів
У ч и т е л ь. У художньому творі все важливе — яка тема,
на чому ґрунтується конфлікт, як він побудований, які художні засоби
використовуються. Але все це заради того, щоб створити повноцінні, переконливі,
цікаві художні образи, що втілюють певні ідеї, погляди, переконання автора. Це
можуть бути образи героїв, різних персонажів, навіть узагальнені образи рідного
краю, природи і т. ін.
Художній
образ — створена засобами мови узагальнена картина реальної дійсності або
переживань митця у формі конкретного, життєво повного явища. Бувають
образи події, людини (дійової особи, персонажа, героя), явища, тварини,
предмета, образисимволи, словесні образи (художні засоби, тропи).
Різновидами художніх образів є традиційний образ та
вічний образ.
Традиційний
образ — це образ, який постійно зустрічається у фольклорі, уособлюючи якісь певні
риси характеру, якості, типові для життя ситуації (зло, добро, працьовитість,
безвольність; фантастичні, ворожі до людей сили; мужність, героїзм, кмітливість
у боротьбі з ворогами; захист, визволення рідних із біди і т. ін.)
5. Евристична бесіда
§
Пригадаймо
традиційні образи, які ви зустрічали в казках різних народів. (Зла мачуха,
добра падчерка, безвільний цар, король, чоловік, дід; герой, який бореться з
чудовиськами, виручає наречену; парубок, якого всі вважали за не дуже розумного,
а насправді він виявляється добрим, кмітливим, йому в усьому таланить, він
долає всі труднощі й здобуває своє щастя; злі велетні або карлики,
фантастичні чудовиська і т. ін.)
Вічний образ — художній образ,
що, виникнувши в конкретних історичних умовах, набуває настільки очевидної
загальнолюдської значущості, що згодом знову і знову виникає у творчості
письменників різних епох і народів.
§
Образи
яких героїв із прочитаних творів, на вашу думку, належать до вічних образів?
Свою думку обґрунтуйте. (Тома Сойєра — хлопчика-бешкетника, непослуха, який,
однак, має благородне серце, здатен на сміливі, відважні вчинки заради
інших; Полліанна — невиправна оптимістка, яка прагне все і всіх
навколо змінити на краще, та ін.)
6. (ЕК , УС ) Порівняльна робота
У ч и т е л ь. (ЕК) Порівняймо образ Тома Сойєра в різних
видах мистецтва — у літературі, скульптурі та кіно. Образ Тома Сойєра в різних видах мистецтва (у
літературі, скульптурі та кінематографі)
Скульптура
|
Кіномистецтво
|
|
Не подається індивідуальний детальний
портрет, тому ми можемо уявляти цього хлопчика по-різному; характер
зображується в розвитку, різнопланово, у вчинках, діях, за допомогою
ставлення до нього та висловлювань про нього інших героїв
|
Зображується конкретна особаз
індивідуальними рисами обличчя, одягу; фіксується лише один момент із життя
героя, обставини, в яких він знаходиться, оточення
|
Подається конкретний індивідуальний
образ, який асоціюється з образом артиста, передаються тільки основні події,
внутрішній світ можна оцінити з діалогів (мало монологів, власних роздумів
героя й автора, бо це неприпустимо для кіно, тому що сповільнює дію). Твір
насичений, динамічний, тримається інтрига, інколи є відступи від авторського
тексту
|
Ілюстрація до книги
Скульптурний пам’ятник Тому Сойєру і Гекльберрі Фінну в
США
Кадр із кінофільму «Пригоди Тома Сойєра і Гекльберрі
Фінна» (1981, реж. С. Говорухін)
(УС) В американського
Тома Сойєра є український друг — Федько-халамидник із однойменного оповідання
В. Винниченка.
Це
— вічні образи.
Традиційні образи українського й зарубіжного фольклору
теж мають багато спільних рис. Це і мачухи, рідні дочки та нерідні, і маленькі,
але сильні герої, що перемагають зло, визволяють рідних із біди, і різні
чарівники, і багато інших.
§
Складіть
пари героїв світової та української літератур.
Падчерка, рідна донька
|
Іссумбосі
|
Мумі-троль
|
Чандарава
|
Оні
|
Бременські музиканти
|
Хуха-Моховинка
|
Змій
|
Котик і півник
|
Бабина дочка і дідова дочка
|
Котигорошко
|
Фарбований лис
|
V. Закріплення знань, умінь і навичок
1. Складання усного твору «Значення художньої літератури,
мистецтва для становлення особистості, життя людства»
2. Коментування вислову: «Ви думаєте, що ви оцінюєте
книгу? Ні, книга оцінює вас»
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати вступну статтю підручника, уміти пояснювати
поняття «художній образ», «традиційний образ», «вічний образ», наводити
приклади; підготувати повідомлення, презентації.
VII. Підбиття підсумків уроку
§
Вивчення
художніх творів має посідати в житті людини одне з чільних місць.
Методична порада. Учні виявляють свою
позицію, підносячи руки або займаючи
місце біля плаката чи напису на дошці; думка обґрунтовується за бажанням.
Джерела:
1. Паращич В. В. Усі уроки світової літератури. 6 клас. I
семестр : [Текст] / В. В. Паращич. — Х. : Вид. група «Основа», 2014. — 251, [5]
с. : схеми, табл., іл.
2. Періодичні видання ВГ «Основа» «Зростаємо разом».
Комментариев нет:
Отправить комментарий