четверг, 17 декабря 2015 г.

Грецькі міфи. «Орфей і Еврідіка», «Пігмаліон і Галатея», «Деметра і Персефона»

Тема. Грецькі міфи. «Орфей і Еврідіка», «Пігмаліон і Галатея», «Деметра і Персефона»
Мета:
§     навчальна: ознайомити із іншими грецькими міфами; допомогти зрозуміти їхні головні думки та художні особливості;
§     розвивальна: розвивати навички виразного читання, коментування художніх текстів, уміння висловлювати свої думки, аргументувати їх;
§     виховна: виховувати любов до мистецтва, естетичний смак, прагнення до духовного розвитку.
Теорія літератури: міф, мотив, міфологічний образ.
Обладнання: виставка творів, ілюстрації до них, відеозаписи мультфільмів, відеоматеріали до теми, ТЗН.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ . Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми й мети уроку
У ч и т е л ь. Давні греки вважали, що є на світі дві великі сили — кохання й мистецтво. І це твердження ще ніхто не спростував. Прекрасному співові Орфея не могли опиратися навіть дикі звірі, навіть чудовиська підземного царства, а його палке кохання до дружини відкривало всі двері, хоча й не врятувало Еврідіки. Елліни настільки любили поезію, музику, що увічнили їх у назві сузір’я Ліри. Сила кохання оживила холодну мармурову статую Галатеї й ощасливила майстра Пігмаліона. Материнською любов’ю пояснювали люди щорічні цикли розквіту та згасання земної природи, створивши зворушливий міф про Деметру й Персефону. Детальніше про це — на уроці.
ІІ . Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
1) Виразне читання фрагментів з міфів «Дедал та Ікар», «Нарцис», переказ, коментування
2) Порівняння образів Дедала та Ікара; визначення спільного й відмінного

Ікар
Спільне
Родичі; сумували за батьківщиною; прагнули свободи; відчували красу й творили її
Відмінне
Великий митець, різьбяр, будівничий
Неслухняний, завзятий, необережний
Мудрий, розважливий, кмітливий
Захопився красою польоту, став шукати власної дороги
Сміливий; турботливий батько
Поплатився життям за своє захоплення

3) Інтерактивна вправа «Сонечко»
У ч и т е л ь. Складіть схему «Сонечко» за образом Нарциса. Що в ньому приваблює вас, а що — ні?
1. Виразне читання міфу «Орфей і Еврідіка»
2. Словникова робота за запитаннями учнів
3. Обмін враженнями про прочитане, евристична бесіда
§     Яким чудовим даром володів Орфей? (Прекрасним співом і грою на кіфарі)
§      Чому померла Еврідіка? (Її вкусила змія)
§      Що вирішив зробити Орфей, щоб побачити свою кохану? (Спуститися в царство мертвих)
§      Як називалася підземна ріка, за якою починалося царство мертвих? (Стікс)
§      Хто був перевізником на цій ріці? (Харон)
§      Хто ховався за колонами замку Аїда з кнутами з живих зміїв? (Спогади)
§      Кому одному дозволено веселитися у підземному царстві. (Молодшому братові бога Смерті — Сну, юному Гіпносу)
§      Чим зачарував Орфей Аїда? (Своїм співом)
§      Хто допоміг Орфеєві умовити підземного владику? (Дружина Аїда Персефона)
§      Чому Орфей не врятував Еврідіку? (Порушив наказ Аїда не озиратися під час виходу з підземного царства)
§      Символом кого чи чого вважають Орфея? (Поезії, музики, невмирущого кохання)
4. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
§      Визначте головну думку міфу «Орфей і Еврідіка».
Очікувані відповіді
§     ƒƒ Не сумніватися, вірити в можливість щастя та вічних почуттів.
§     ƒƒ А щастя було таким близьким, таким можливим.
§     ƒƒ Кохання й мистецтво — дві великі сили.
5. (ЛК ) Слово вчителя
— Образи Орфея та Еврідіки дуже популярні в мистецтві: це опери «Еврідіка» (Я. Пері, 1600), «Орфей» (К. Монтеверді, 1607), «Орфей і Еврідіка» (К. В. Глюк, 1762), оперета «Орфей в пеклі» (Ж. Оффенбах, 1858), зонг-опера «Орфей і Еврідіка» (А. Журбін, 1975), п’єса «Еврідіка» (Ж. Ануй, 1942).
Російська поетеса Арома Булатова пише:
Семизвучная пела кифара —
Слух имеющий, всякий пленён.
Пали ниц перед трепетным даром
И Аид, и суровый Харон.
Шли на голос прозрачные лики
Из покинувших бренную жизнь.
…И дрожащая тень Эвридики
Умоляла тебя: «Оглянись!»
Ты не знал. Было ей очевидно
(И от боли стонало в груди),
Что из тёмного царства Аида
Должен выйти был кто-то один…
6. Виразне читання міфу «Пігмаліон і Галатея»
7. Словникова робота за запитаннями учнів
8. Обмін враженнями про прочитане
§      Що вразило вас у цьому творі? (Відповіді учнів.)
§      Які дві великі сили поєдналися в міфі? (Мистецтво й кохання)
§      Хто така Кіпріда? (Це друге ім’я Афродіти)
9. Коментування художнього твору
У ч и т е л ь. Прокоментуйте фрагменти твору (про кого чи що йдеться, який вид опису, якими художніми засобами створений).
1. Нарешті сніжно-біла статуя готова. Якої дивної вроди в неї обличчя, яке високе ясне чоло, які очі вимовні! Вона наче жива, здається, зараз милі вуста всміхнуться ласкаво й принадно, а ніжні дівочі руки простягнуться до нього, її творця.
2. Збентежено дивиться Пігмаліон на свій витвір, і серце йому завмирає від незнаного щастя. О, якби боги вселили в камінь людську душу! Він так прагне цього, так мріє про неймовірне, що, коли обережно торкається пальцями білого пароського мармуру, камінь наче не такий холодний, як завжди. І різьбяр уже сам не може збагнути — чи мармур це, а чи живе тіло?
3. Митець промовляє ласкаві слова до статуї, обіймає її, цілує. «Як їй, мабуть, незатишно!» — похоплюється він і вкриває коштовними шатами прекрасне тіло. Блискучими самоцвітами,  коралями і стрічками прикрашає він дівочу голівку, і шию, і руки,— і все їй личить, усе тільки відтіняє її неземну вроду.
4. Тоді зраділий, збентежений від щастя Пігмаліон схопив своє створіння в обійми і поцілував у теплі вуста. Статуя — ні, не статуя, а жива дівчина — зашарілася й підвела ясні очі.
10. Виразне читання міфу «Деметра і Персефона»
11. Словникова робота за запитаннями учнів
12. Обмін враженнями, виконання завдань дослідницького характеру
§      Елементи яких видів міфів поєдналися в цьому творі? (Про богів, топонімічні, землеробські, про походження птахів)
§      Визначте, якими видами опису є подані фрагменти.
§     ƒƒ Висока, ясночола, у вінку із золотого колосся й червоних маків, встигала вона скрізь, пильнуючи, чи добре вродило у полі, чи гарно ліс зеленіє і чи соковита трава на пасовиськах. (Портрет)
§     ƒƒ Там, серед гаю, сяяло чисте плесо глибокого озера, де попід берегом тихо плавали білі лебеді, ховаючись у затінку дерев, що зеленим вінком стали довкола. А далі ясніла поляна, всіяна барвистими квітами. (Пейзаж)
§     ƒƒ Зненацька далеко попереду засяяла якась незнана квітка. Велика китиця ясно-червоних суцвіть вабила зір, блискуче листя сяяло проти сонця і ледь-ледь тремтіло. У захваті схилилася юна Кора над вогнистою квіткою, що пахла солодко й дивно. (Опис квітки)
§     Аскалафове тіло раптом укрилося пір’ям, руки перетворились на крила, на ногах повиростали кігті, на обличчі з’явився дзьоб, очі поробилися круглі, великі, вуха ж — зовсім маленькі. Так Аскалаф обернувся на лиховісного нічного птаха — сича. (Опис птаха)
Деметра, копія скульптури Фідія
— Образ Персефони надихав багатьох митців: художників Рембрандта ван Рейна й Пітера Пауля Рубенса, скульптора Джованні Лорренцо Берніні, поетів Йоганна Вольфґанґа Ґете й Олександра Сергійовича Пушкіна, композиторів Клаудіо Джованні Антоніо Монтеверді, Каміля Сен-Санса й Ігоря Федоровича Стравінського.
V. Закріплення знань, умінь і навичок
Методична порада. Можна 12 запитань розділити по 6 для двох варіантів.
1. Орфей грав на:
а) гітарі; б) кіфарі;
в) флейті; г) сопілці.
2. Я кий чудесний дар Орфея заворожував і людей, і звірів, і богів?
а) Спів; б) гіпноз;
в) танець; г) акторська гра.
3. Дружину Орфея звали:
а) Афродіта; б) Еврідіка;
в) Афіна; г) Деметра.
4. Які стосунки були в Орфея із дружиною?
а) Вони ненавиділи одне одного;
б) байдуже ставилися одне до одного;
в) сильно кохали одне одного;
г) дружні, приятельські.
5. Щоб повернути дружину, Орфей зважився:
а) спуститися в підземне царство;
б) піти на Олімп із проханням до Зевса;
в) підняти повстання на землі;
г) попросити допомоги в Геркулеса.
6. А їд — це:
а) бог виконання бажань; б) бог підземного царства;
в) бог закоханих чоловіків; г) покровитель заміжніх жінок.
7. Дружину Аїда звали:
а) Деметра; б) Персефона;
в) Афіна-Паллада; г) Галатея.
8. Яка риса характеру згубила намір Орфея і його палке бажання?
а) Нетерплячість, відсутність витримки;
б) несерйозність, легковажність;
в) жорстокість, нетерпимість;
г) розгубленість, несміливість.
9. Пігмаліон був:
а) музикантом; б) художником;
в) скульптором; г) актором.
10. Найкращим витвір Пігмаліона — це:
а) статуя коня;
б) статуя дівчини;
в) портрет дівчини на картині;
г) збудований для дівчини палац.
11. Кохану для Пігмаліона допомогла оживити:
а) Афіна; б) Персефона;
в) Деметра; г) Кіприда.
12. Деметра — богиня:
а) землеробства; б) краси;
в) митців; г) кохання.
VІ. Домашнє завдання
Знати зміст міфів, навчитися виразно читати, переказувати, коментувати, висловлювати свої думки про прочитане; підготувати повідомлення(*).
VII. Підбиття підсумків уроку
§     Знання міфів розширює кругозір, сприяє духовному збагаченню людей.
Методична порада. Учні виявляють свою позицію, підносячи руки або займаючи місце біля плаката чи напису на дошці; думку обґрунтовують за бажанням.
Джерела:
1. Паращич В. В. Усі уроки світової літератури. 6 клас. I семестр : [Текст] / В. В. Паращич. — Х. : Вид. група «Основа», 2014. — 251, [5] с. : схеми, табл., іл.
2. Періодичні видання ВГ «Основа» «Зростаємо разом».


Комментариев нет:

Отправить комментарий