Тема.
Грецькі міфи. «Орфей і Еврідіка», «Пігмаліон і Галатея», «Деметра і Персефона»
Мета:
§ навчальна: ознайомити із іншими грецькими міфами; допомогти зрозуміти їхні головні
думки та художні особливості;
§ розвивальна: розвивати навички виразного читання, коментування художніх текстів, уміння
висловлювати свої думки, аргументувати їх;
§ виховна: виховувати
любов до мистецтва, естетичний смак, прагнення до духовного розвитку.
Теорія літератури: міф, мотив, міфологічний образ.
Обладнання: виставка творів, ілюстрації до них, відеозаписи мультфільмів,
відеоматеріали до теми, ТЗН.
Тип уроку:
вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І.
Організаційний момент
ІІ . Мотивація
навчальної діяльності.
Оголошення
теми й мети уроку
У ч и т е л ь.
Давні греки вважали, що є на світі дві великі
сили — кохання й мистецтво. І це твердження ще ніхто не спростував. Прекрасному
співові Орфея не могли опиратися навіть дикі звірі, навіть чудовиська
підземного царства, а його палке кохання до дружини відкривало всі двері, хоча
й не врятувало Еврідіки. Елліни настільки любили поезію, музику, що увічнили їх
у назві сузір’я Ліри. Сила кохання оживила холодну мармурову статую Галатеї й
ощасливила майстра Пігмаліона. Материнською любов’ю пояснювали люди щорічні
цикли розквіту та згасання земної природи, створивши зворушливий міф про
Деметру й Персефону. Детальніше про це — на уроці.
ІІ .
Актуалізація опорних знань
Перевірка
домашнього завдання
1)
Виразне читання фрагментів з міфів «Дедал та Ікар», «Нарцис», переказ,
коментування
2)
Порівняння образів Дедала та Ікара; визначення спільного й відмінного
|
Ікар
|
Спільне
|
|
Родичі; сумували за батьківщиною;
прагнули свободи; відчували красу й творили її
|
|
Відмінне
|
|
Великий
митець, різьбяр, будівничий
|
Неслухняний,
завзятий, необережний
|
Мудрий,
розважливий, кмітливий
|
Захопився
красою польоту, став шукати власної дороги
|
Сміливий;
турботливий батько
|
Поплатився
життям за своє захоплення
|
3) Інтерактивна вправа «Сонечко»
У ч и т е л ь. Складіть схему «Сонечко» за образом
Нарциса. Що в ньому приваблює вас, а що — ні?

1. Виразне читання міфу «Орфей і Еврідіка»
2. Словникова робота за запитаннями учнів
3. Обмін враженнями про прочитане, евристична бесіда
§ Яким чудовим даром володів Орфей? (Прекрасним співом і
грою на кіфарі)
§
Чому померла Еврідіка? (Її вкусила змія)
§ Що вирішив зробити
Орфей, щоб побачити свою кохану? (Спуститися в царство мертвих)
§
Як називалася підземна ріка, за якою
починалося царство мертвих? (Стікс)
§
Хто був перевізником на цій ріці? (Харон)
§
Хто ховався за колонами замку Аїда з кнутами з
живих зміїв? (Спогади)
§ Кому одному
дозволено веселитися у підземному царстві. (Молодшому братові бога Смерті —
Сну, юному Гіпносу)
§
Чим зачарував Орфей Аїда? (Своїм співом)
§ Хто допоміг
Орфеєві умовити підземного владику? (Дружина Аїда Персефона)
§ Чому Орфей не
врятував Еврідіку? (Порушив наказ Аїда не озиратися під час виходу з
підземного царства)
§ Символом кого чи
чого вважають Орфея? (Поезії, музики, невмирущого кохання)
4. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
§
Визначте головну думку міфу «Орфей і
Еврідіка».
Очікувані відповіді
§
Не сумніватися, вірити в можливість щастя та вічних почуттів.
§
А
щастя було таким близьким, таким можливим.
§
Кохання й мистецтво — дві великі сили.
5. (ЛК ) Слово вчителя
— Образи Орфея та Еврідіки дуже популярні в мистецтві: це
опери «Еврідіка» (Я. Пері, 1600), «Орфей» (К. Монтеверді, 1607), «Орфей і
Еврідіка» (К. В. Глюк, 1762), оперета «Орфей в пеклі» (Ж. Оффенбах, 1858),
зонг-опера «Орфей і Еврідіка» (А. Журбін, 1975), п’єса «Еврідіка» (Ж. Ануй,
1942).
Російська поетеса Арома Булатова пише:
Семизвучная
пела кифара —
Слух
имеющий, всякий пленён.
Пали
ниц перед трепетным даром
И
Аид, и суровый Харон.
Шли
на голос прозрачные лики
Из
покинувших бренную жизнь.
…И
дрожащая тень Эвридики
Умоляла
тебя: «Оглянись!»
Ты
не знал. Было ей очевидно
(И
от боли стонало в груди),
Что
из тёмного царства Аида
Должен
выйти был кто-то один…
6. Виразне читання міфу
«Пігмаліон і Галатея»
7. Словникова робота за запитаннями учнів
8. Обмін враженнями про прочитане
§
Що вразило вас у цьому творі? (Відповіді
учнів.)
§
Які дві великі сили поєдналися в міфі? (Мистецтво
й кохання)
§
Хто така Кіпріда? (Це друге ім’я Афродіти)
9. Коментування художнього твору
У ч и т е л ь. Прокоментуйте фрагменти твору (про кого чи
що йдеться, який вид опису, якими художніми засобами створений).
1. Нарешті сніжно-біла статуя готова. Якої дивної вроди в
неї обличчя, яке високе ясне чоло, які очі вимовні! Вона наче жива, здається,
зараз милі вуста всміхнуться ласкаво й принадно, а ніжні дівочі руки
простягнуться до нього, її творця.
2. Збентежено дивиться Пігмаліон на свій витвір, і серце
йому завмирає від незнаного щастя. О, якби боги вселили в камінь людську душу!
Він так прагне цього, так мріє про неймовірне, що, коли обережно торкається
пальцями білого пароського мармуру, камінь наче не такий холодний, як завжди.
І різьбяр уже сам не може збагнути — чи мармур це, а чи живе тіло?
3. Митець промовляє ласкаві слова до статуї, обіймає її,
цілує. «Як їй, мабуть, незатишно!» — похоплюється він і вкриває коштовними
шатами прекрасне тіло. Блискучими самоцвітами,
коралями і стрічками прикрашає він дівочу голівку, і шию, і руки,— і все
їй личить, усе тільки відтіняє її неземну вроду.
4. Тоді зраділий, збентежений від щастя Пігмаліон схопив
своє створіння в обійми і поцілував у теплі вуста. Статуя — ні, не статуя, а
жива дівчина — зашарілася й підвела ясні очі.
10. Виразне читання міфу «Деметра і Персефона»
11. Словникова робота за запитаннями учнів
12. Обмін враженнями, виконання завдань дослідницького
характеру
§ Елементи яких
видів міфів поєдналися в цьому творі? (Про богів, топонімічні, землеробські,
про походження птахів)
§
Визначте, якими видами опису є подані
фрагменти.
§
Висока, ясночола, у вінку із золотого колосся й червоних маків, встигала вона
скрізь, пильнуючи, чи добре вродило у полі, чи гарно ліс зеленіє і чи соковита
трава на пасовиськах. (Портрет)
§
Там, серед гаю, сяяло чисте плесо глибокого озера, де попід берегом тихо
плавали білі лебеді, ховаючись у затінку дерев, що зеленим вінком стали
довкола. А далі ясніла поляна, всіяна барвистими квітами. (Пейзаж)
§
Зненацька далеко попереду засяяла якась незнана квітка. Велика китиця
ясно-червоних суцвіть вабила зір, блискуче листя сяяло проти сонця і ледь-ледь
тремтіло. У захваті схилилася юна Кора над вогнистою квіткою, що пахла солодко
й дивно. (Опис квітки)
§
Аскалафове
тіло раптом укрилося пір’ям, руки перетворились на крила, на ногах повиростали
кігті, на обличчі з’явився дзьоб, очі поробилися круглі, великі, вуха ж —
зовсім маленькі. Так Аскалаф обернувся на лиховісного нічного птаха — сича. (Опис
птаха)
Деметра, копія скульптури Фідія
— Образ Персефони надихав багатьох митців: художників
Рембрандта ван Рейна й Пітера Пауля Рубенса, скульптора Джованні Лорренцо
Берніні, поетів Йоганна Вольфґанґа Ґете й Олександра Сергійовича Пушкіна,
композиторів Клаудіо Джованні Антоніо Монтеверді, Каміля Сен-Санса й Ігоря
Федоровича Стравінського.
V. Закріплення знань, умінь і навичок
Методична порада. Можна
12 запитань розділити по 6 для двох варіантів.
1. Орфей грав на:
а) гітарі; б) кіфарі;
в) флейті; г) сопілці.
2. Я кий чудесний дар Орфея заворожував і людей, і
звірів, і богів?
а) Спів; б) гіпноз;
в) танець; г) акторська гра.
3. Дружину Орфея звали:
а) Афродіта; б) Еврідіка;
в) Афіна; г) Деметра.
4. Які стосунки були в Орфея із дружиною?
а) Вони ненавиділи одне одного;
б) байдуже ставилися одне до одного;
в) сильно кохали одне одного;
г) дружні, приятельські.
5. Щоб повернути дружину, Орфей зважився:
а) спуститися в підземне царство;
б) піти на Олімп із проханням до Зевса;
в) підняти повстання на землі;
г) попросити допомоги в Геркулеса.
6. А їд — це:
а) бог виконання бажань; б) бог підземного
царства;
в) бог закоханих чоловіків; г) покровитель заміжніх
жінок.
7. Дружину Аїда звали:
а) Деметра; б) Персефона;
в) Афіна-Паллада; г) Галатея.
8. Яка риса характеру згубила намір Орфея і його палке
бажання?
а) Нетерплячість, відсутність витримки;
б) несерйозність, легковажність;
в) жорстокість, нетерпимість;
г) розгубленість, несміливість.
9. Пігмаліон був:
а) музикантом; б) художником;
в) скульптором; г) актором.
10. Найкращим витвір Пігмаліона — це:
а) статуя коня;
б) статуя дівчини;
в) портрет дівчини на картині;
г) збудований для дівчини палац.
11. Кохану для Пігмаліона допомогла оживити:
а) Афіна; б) Персефона;
в) Деметра; г) Кіприда.
12. Деметра — богиня:
а) землеробства; б) краси;
в) митців; г) кохання.
VІ. Домашнє завдання
Знати зміст міфів, навчитися виразно читати,
переказувати, коментувати, висловлювати свої думки про прочитане; підготувати
повідомлення(*).
VII. Підбиття підсумків уроку
§
Знання
міфів розширює кругозір, сприяє духовному збагаченню людей.

Методична порада. Учні виявляють свою
позицію, підносячи руки або займаючи місце біля плаката чи напису на дошці;
думку обґрунтовують за бажанням.
Джерела:
1. Паращич В. В. Усі уроки світової літератури. 6 клас. I
семестр : [Текст] / В. В. Паращич. — Х. : Вид. група «Основа», 2014. — 251, [5]
с. : схеми, табл., іл.
2. Періодичні видання ВГ «Основа» «Зростаємо разом».