четверг, 17 декабря 2015 г.

Грецькі міфи. «Орфей і Еврідіка», «Пігмаліон і Галатея», «Деметра і Персефона»

Тема. Грецькі міфи. «Орфей і Еврідіка», «Пігмаліон і Галатея», «Деметра і Персефона»
Мета:
§     навчальна: ознайомити із іншими грецькими міфами; допомогти зрозуміти їхні головні думки та художні особливості;
§     розвивальна: розвивати навички виразного читання, коментування художніх текстів, уміння висловлювати свої думки, аргументувати їх;
§     виховна: виховувати любов до мистецтва, естетичний смак, прагнення до духовного розвитку.
Теорія літератури: міф, мотив, міфологічний образ.
Обладнання: виставка творів, ілюстрації до них, відеозаписи мультфільмів, відеоматеріали до теми, ТЗН.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ . Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми й мети уроку
У ч и т е л ь. Давні греки вважали, що є на світі дві великі сили — кохання й мистецтво. І це твердження ще ніхто не спростував. Прекрасному співові Орфея не могли опиратися навіть дикі звірі, навіть чудовиська підземного царства, а його палке кохання до дружини відкривало всі двері, хоча й не врятувало Еврідіки. Елліни настільки любили поезію, музику, що увічнили їх у назві сузір’я Ліри. Сила кохання оживила холодну мармурову статую Галатеї й ощасливила майстра Пігмаліона. Материнською любов’ю пояснювали люди щорічні цикли розквіту та згасання земної природи, створивши зворушливий міф про Деметру й Персефону. Детальніше про це — на уроці.
ІІ . Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
1) Виразне читання фрагментів з міфів «Дедал та Ікар», «Нарцис», переказ, коментування
2) Порівняння образів Дедала та Ікара; визначення спільного й відмінного

Ікар
Спільне
Родичі; сумували за батьківщиною; прагнули свободи; відчували красу й творили її
Відмінне
Великий митець, різьбяр, будівничий
Неслухняний, завзятий, необережний
Мудрий, розважливий, кмітливий
Захопився красою польоту, став шукати власної дороги
Сміливий; турботливий батько
Поплатився життям за своє захоплення

3) Інтерактивна вправа «Сонечко»
У ч и т е л ь. Складіть схему «Сонечко» за образом Нарциса. Що в ньому приваблює вас, а що — ні?
1. Виразне читання міфу «Орфей і Еврідіка»
2. Словникова робота за запитаннями учнів
3. Обмін враженнями про прочитане, евристична бесіда
§     Яким чудовим даром володів Орфей? (Прекрасним співом і грою на кіфарі)
§      Чому померла Еврідіка? (Її вкусила змія)
§      Що вирішив зробити Орфей, щоб побачити свою кохану? (Спуститися в царство мертвих)
§      Як називалася підземна ріка, за якою починалося царство мертвих? (Стікс)
§      Хто був перевізником на цій ріці? (Харон)
§      Хто ховався за колонами замку Аїда з кнутами з живих зміїв? (Спогади)
§      Кому одному дозволено веселитися у підземному царстві. (Молодшому братові бога Смерті — Сну, юному Гіпносу)
§      Чим зачарував Орфей Аїда? (Своїм співом)
§      Хто допоміг Орфеєві умовити підземного владику? (Дружина Аїда Персефона)
§      Чому Орфей не врятував Еврідіку? (Порушив наказ Аїда не озиратися під час виходу з підземного царства)
§      Символом кого чи чого вважають Орфея? (Поезії, музики, невмирущого кохання)
4. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
§      Визначте головну думку міфу «Орфей і Еврідіка».
Очікувані відповіді
§     ƒƒ Не сумніватися, вірити в можливість щастя та вічних почуттів.
§     ƒƒ А щастя було таким близьким, таким можливим.
§     ƒƒ Кохання й мистецтво — дві великі сили.
5. (ЛК ) Слово вчителя
— Образи Орфея та Еврідіки дуже популярні в мистецтві: це опери «Еврідіка» (Я. Пері, 1600), «Орфей» (К. Монтеверді, 1607), «Орфей і Еврідіка» (К. В. Глюк, 1762), оперета «Орфей в пеклі» (Ж. Оффенбах, 1858), зонг-опера «Орфей і Еврідіка» (А. Журбін, 1975), п’єса «Еврідіка» (Ж. Ануй, 1942).
Російська поетеса Арома Булатова пише:
Семизвучная пела кифара —
Слух имеющий, всякий пленён.
Пали ниц перед трепетным даром
И Аид, и суровый Харон.
Шли на голос прозрачные лики
Из покинувших бренную жизнь.
…И дрожащая тень Эвридики
Умоляла тебя: «Оглянись!»
Ты не знал. Было ей очевидно
(И от боли стонало в груди),
Что из тёмного царства Аида
Должен выйти был кто-то один…
6. Виразне читання міфу «Пігмаліон і Галатея»
7. Словникова робота за запитаннями учнів
8. Обмін враженнями про прочитане
§      Що вразило вас у цьому творі? (Відповіді учнів.)
§      Які дві великі сили поєдналися в міфі? (Мистецтво й кохання)
§      Хто така Кіпріда? (Це друге ім’я Афродіти)
9. Коментування художнього твору
У ч и т е л ь. Прокоментуйте фрагменти твору (про кого чи що йдеться, який вид опису, якими художніми засобами створений).
1. Нарешті сніжно-біла статуя готова. Якої дивної вроди в неї обличчя, яке високе ясне чоло, які очі вимовні! Вона наче жива, здається, зараз милі вуста всміхнуться ласкаво й принадно, а ніжні дівочі руки простягнуться до нього, її творця.
2. Збентежено дивиться Пігмаліон на свій витвір, і серце йому завмирає від незнаного щастя. О, якби боги вселили в камінь людську душу! Він так прагне цього, так мріє про неймовірне, що, коли обережно торкається пальцями білого пароського мармуру, камінь наче не такий холодний, як завжди. І різьбяр уже сам не може збагнути — чи мармур це, а чи живе тіло?
3. Митець промовляє ласкаві слова до статуї, обіймає її, цілує. «Як їй, мабуть, незатишно!» — похоплюється він і вкриває коштовними шатами прекрасне тіло. Блискучими самоцвітами,  коралями і стрічками прикрашає він дівочу голівку, і шию, і руки,— і все їй личить, усе тільки відтіняє її неземну вроду.
4. Тоді зраділий, збентежений від щастя Пігмаліон схопив своє створіння в обійми і поцілував у теплі вуста. Статуя — ні, не статуя, а жива дівчина — зашарілася й підвела ясні очі.
10. Виразне читання міфу «Деметра і Персефона»
11. Словникова робота за запитаннями учнів
12. Обмін враженнями, виконання завдань дослідницького характеру
§      Елементи яких видів міфів поєдналися в цьому творі? (Про богів, топонімічні, землеробські, про походження птахів)
§      Визначте, якими видами опису є подані фрагменти.
§     ƒƒ Висока, ясночола, у вінку із золотого колосся й червоних маків, встигала вона скрізь, пильнуючи, чи добре вродило у полі, чи гарно ліс зеленіє і чи соковита трава на пасовиськах. (Портрет)
§     ƒƒ Там, серед гаю, сяяло чисте плесо глибокого озера, де попід берегом тихо плавали білі лебеді, ховаючись у затінку дерев, що зеленим вінком стали довкола. А далі ясніла поляна, всіяна барвистими квітами. (Пейзаж)
§     ƒƒ Зненацька далеко попереду засяяла якась незнана квітка. Велика китиця ясно-червоних суцвіть вабила зір, блискуче листя сяяло проти сонця і ледь-ледь тремтіло. У захваті схилилася юна Кора над вогнистою квіткою, що пахла солодко й дивно. (Опис квітки)
§     Аскалафове тіло раптом укрилося пір’ям, руки перетворились на крила, на ногах повиростали кігті, на обличчі з’явився дзьоб, очі поробилися круглі, великі, вуха ж — зовсім маленькі. Так Аскалаф обернувся на лиховісного нічного птаха — сича. (Опис птаха)
Деметра, копія скульптури Фідія
— Образ Персефони надихав багатьох митців: художників Рембрандта ван Рейна й Пітера Пауля Рубенса, скульптора Джованні Лорренцо Берніні, поетів Йоганна Вольфґанґа Ґете й Олександра Сергійовича Пушкіна, композиторів Клаудіо Джованні Антоніо Монтеверді, Каміля Сен-Санса й Ігоря Федоровича Стравінського.
V. Закріплення знань, умінь і навичок
Методична порада. Можна 12 запитань розділити по 6 для двох варіантів.
1. Орфей грав на:
а) гітарі; б) кіфарі;
в) флейті; г) сопілці.
2. Я кий чудесний дар Орфея заворожував і людей, і звірів, і богів?
а) Спів; б) гіпноз;
в) танець; г) акторська гра.
3. Дружину Орфея звали:
а) Афродіта; б) Еврідіка;
в) Афіна; г) Деметра.
4. Які стосунки були в Орфея із дружиною?
а) Вони ненавиділи одне одного;
б) байдуже ставилися одне до одного;
в) сильно кохали одне одного;
г) дружні, приятельські.
5. Щоб повернути дружину, Орфей зважився:
а) спуститися в підземне царство;
б) піти на Олімп із проханням до Зевса;
в) підняти повстання на землі;
г) попросити допомоги в Геркулеса.
6. А їд — це:
а) бог виконання бажань; б) бог підземного царства;
в) бог закоханих чоловіків; г) покровитель заміжніх жінок.
7. Дружину Аїда звали:
а) Деметра; б) Персефона;
в) Афіна-Паллада; г) Галатея.
8. Яка риса характеру згубила намір Орфея і його палке бажання?
а) Нетерплячість, відсутність витримки;
б) несерйозність, легковажність;
в) жорстокість, нетерпимість;
г) розгубленість, несміливість.
9. Пігмаліон був:
а) музикантом; б) художником;
в) скульптором; г) актором.
10. Найкращим витвір Пігмаліона — це:
а) статуя коня;
б) статуя дівчини;
в) портрет дівчини на картині;
г) збудований для дівчини палац.
11. Кохану для Пігмаліона допомогла оживити:
а) Афіна; б) Персефона;
в) Деметра; г) Кіприда.
12. Деметра — богиня:
а) землеробства; б) краси;
в) митців; г) кохання.
VІ. Домашнє завдання
Знати зміст міфів, навчитися виразно читати, переказувати, коментувати, висловлювати свої думки про прочитане; підготувати повідомлення(*).
VII. Підбиття підсумків уроку
§     Знання міфів розширює кругозір, сприяє духовному збагаченню людей.
Методична порада. Учні виявляють свою позицію, підносячи руки або займаючи місце біля плаката чи напису на дошці; думку обґрунтовують за бажанням.
Джерела:
1. Паращич В. В. Усі уроки світової літератури. 6 клас. I семестр : [Текст] / В. В. Паращич. — Х. : Вид. група «Основа», 2014. — 251, [5] с. : схеми, табл., іл.
2. Періодичні видання ВГ «Основа» «Зростаємо разом».


Грецькі міфи. «Дедал і Ікар»: уславлення винахідливості людського розуму в міфі про Дедала. «Нарцис»

Тема. Грецькі міфи. «Дедал і Ікар»: уславлення винахідливості людського розуму в міфі про Дедала. «Нарцис»
Мета:
§    навчальна: ознайомити учнів з героями критського циклу міфів; допомогти осягнути ідейно-художній зміст творів;
§    розвивальна: розвивати образне й логічне мислення; удосконалювати навички виразного читання, виділення головного, відповідей за змістом прочитаного;
§    виховна: виховувати прагнення дітей до втілення найсміливіших і найпрекрасніших мрій, волелюбність, уміння знаходити вихід із скрутного становища, неприйняття егоїзму та неадекватного самосприйняття.
Теорія літератури: міф, міфологія, вічний образ.
Обладнання: карта стародавнього світу, слайди чи ілюстрації до міфу про Дедала та Ікара, репродукції картин на міфологічні сюжети.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу (з елементами нетрадиційного типу — заочної мандрівки).
Хід уроку
I. Організаційний момент
ІI. Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми й мети уроку
У ч и т е л ь. Назви островів Східного Середземномор’я відомі кожній освіченій людині: Кіпр, Родос, Самос та інші… Якщо вірити міфам, то всі вони були місцем народження чи виховання олімпійських богів: Зевса, Аполлона, Артеміди, Гефеста, Афродіти, Посейдона, Геліоса. Так це було чи не так, але вчені-історики, археологи, мистецтвознавці й до цього часу знаходять на цих землях свідчення високої культури давніх острівних народів, їхніх зв’язків з іншими народами.
Саме на цьому острові ми зустрінемося з героями міфу «Дедал та Ікар». Розповідається в ньому про волелюбних, сміливих та відчайдушних людей, які посміли у мріях і в реальності дорівнятися до безсмертних богів — піднестися у небо, як птахи.
Перевірка домашнього завдання
1) Переказ прочитаних міфів про Прометея та про Геракла
2) Заповнення схеми на тему «Що Прометей зробив для людей» (див. вище)
ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1. Слово вчителя
— Цікава легендарна історія острова, на якому відбувається дія міфу. Про це нам розповість критський жрець, який випадково до нас потрапив.
2. Повідомлення учня
У ч е н ь (у костюмі жерця чи просто елліна — білій туніці). Якось могутній Зевс-громовержець безтямно закохався у фінікійську царівну Європу. У подобі бика він викрав кохану і відплив із нею до берегів острова Крит. Прощаючись, бог звелів дівчині йти на острів, де на неї чекав цар Астерій, з яким вона мала одружитися.
Усе сталося так, як було сказано сонцесяйним Зевсом. Астерій справді чекав на Європу багато років. Йому напророкували, що з моря з’явиться дівчина у східному одязі з прекрасним намистом на шиї і, ставши його дружиною, народить трьох могутніх і мудрих синів. Благочестивий Астерій залишив свою столицю Кносс і, оселившись на східному узбережжі Криту, терпляче чекав. Побачивши Європу, він упав перед нею на коліна й освідчився в коханні. Згодом у Європи народився син Мінос, який був дитиною Зевса. Незадовго до смерті Астерій призначив Міноса своїм спадкоємцем. Бажаючи переконатися у правильності свого вибору, старий цар вийшов на берег і звернувся до володаря моря Посейдона з проханням, щоб він на знак схвалення дав жертовного бика. І викинув Посейдон із морської глибини бика небаченої краси, котрий доплив до берега і вийшов на землю. Так Мінос став царем. При ньому Кносс оголосили столицею Криту, і всі міста острова
підкорилися Міносу. І було мудрим його правління…
3. Коментоване читання міфу «Дедал та Ікар»
4. Словникова робота
У ч и т е л ь. Розтлумачте значення слів зодчий, лабіринт, герой та ін.
5. Слово вчителя
У міфах еллінів відбилися різні нездійсненні для тих часів мрії людства: приборкання сил природи, освоєння далеких морів та земель, опанування повітряного простору. Ці мрії, що дають нам уявлення про світогляд тогочасної людини, і славні вчинки героїв залишилися у народній пам’яті завдяки міфам. Міфи виникли задовго до того, як у Давній Греції поширилося письмо. Тому один і той самий міф міг існувати у різних варіантах. У цьому ви можете переконатися, прочитавши міф про Дедала та Ікара в різних збірках.
6. Евристична бесіда
§     Доведіть, що у Давній Греції шанували науки і культуру.
§     Як сприйняли афіняни звістку про смерть Талоса? Чому Дедала звинуватили у смерті небожа?
§     Як почувався Дедал на острові Крит? Що розраджувало і втішало митця під час вигнання?
§     Чому Мінос не хотів відпустити Дедала на батьківщину?
§     Як народилися в Дедала дивна і прекрасна думка про політ? З якими словами звернувся він тоді до Зевса?
§     Доведіть, що митець доклав чимало зусиль, аби його мрія повернутися на батьківщину здійснилася.
§     Які настанови давав батько Ікарові, коли вчив його літати?
§     Які почуття охопили Ікара у небі? Чому він забув батькову засторогу?
7. Постановка та розв’язання проблемного питання
8. Інсценівка «Дедал та Ікар»
Перед завісою ліворуч клином стоїть хор: попереду Провідник хору, праворуч і ліворуч по два хористи.
Х о р. Колись, за сивої давнини, в А фінах жив великий митець, різьбяр і будівничий Дедал. Він зводив великі палаци і храми, що вражали всіх своєю стрункою будовою.
П р о в і д н и к х о р у. Учнем Дедала став його небіж Талос, ще підліток, але такий тямущий, що сам Дедал чудувався, як швидко хлопець все переймає і сам уже створює дивовижні речі.
П е р ш и й х о р и с т. Як же тяжко вразила Афіни звістка про те, що Талос, гуляючи з Дедалом Акрополем, спіткнувся і впав з висоти.
П р о в і д н и к х о р у. У його смерті афіняни звинуватили Дедала, мовляв, той із заздрощів надумав позбутися свого учня і сам зіштовхнув його вниз.
Х о р. Чи правда то була, а чи вигадка — ніхто не міг би сказати, хіба що сам Дедал, та йому вже не йняли віри, і афінський люд засудив митця на вигнання.
П р о в і д н и к х о р у. Кинув Дедал напризволяще свою майстерню і незавершену роботу, сів на корабель, довго плив і нарешті дістався острова Крит.
Д р у г и й х о р и с т. Мудрий і владний правитель острова цар Мінос спершу ласкаво прийняв славетного майстра.
Х о р. Та митець тяжко сумував за батьківщиною і почувався на Криті рабом.
Завіса відкривається. На сцені, праворуч від центру,— «трон», на троні — Мінос. У центрі сцени стоїть Дедал.
Д е д а л. Справедливий Міносе! Відпусти мене на батьківщину, я вже старий і хочу померти на рідній землі.
М і н о с. Ні! Ні! Ні!
Д е д а л. Я доведу, що моє мистецтво сильніше за твою владу! Я буду вільним! Мій син побачить рідні Афіни!
Завіса.
Хор розташовується у центрі ширшим клином.
П р о в і д н и к х о р у. Зрозумів тоді митець, що він може покластися тільки на себе, на свою голову й руки.
П е р ш и й х о р и с т. І зробив тоді майстер крила з пір’я та воску.
Д р у г и й х о р и с т. І навчив він свого сина літати.
Т р е т і й х о р и с т. І одного ранку знялися Дедал та Ікар у безхмарну блакить.
Ч е т в е р т и й х о р и с т. І ніхто у царському палаці того не бачив.
П е р ш и й х о р и с т. Бачили тільки орачі в полі.
Д р у г и й х о р и с т. Бачив пастух, що гнав череду.
Т р е т і й х о р и с т. Бачив рибалка, і вудка випала з його тремких рук.
Х о р. Усі вони подумали, що то летять безсмертні боги.
Із-за завіси «вилітають» Дедал та Ікар з крилами за спиною.
Д е д а л. Пам’ятай, сину! Не можна підійматися дуже високо, бо сонце палюче, воно розтопить віск. А низько над морем теж не лети, щоб хвилі не намочили тобі крил. Тримайся середини. Не шукай власної дороги, а лети за мною.
І к а р. Яке щастя, батьку, змахнути, наче могутній птах, великими крилами і відчути, що вони підносять тебе ще вище, туди — у блакитну безодню!
Д е д а л. Тримайся середини!
І к а р (у захваті). Усе вище, вище!
Ікар «залітає» за завісу.
Д е д а л (кружляє на одному місці, не бачить, що Ікара вже немає). Тримайся середини! Тримайся середини!
Г о л о с І к а р а. Вище батьку, вище, аж до золотого сонця!
Д е д а л (із жахом). Сонце палюче!
Г о л о с І к а р а. Батьку, батьку, я гину.
Д е д а л. Сину! Сину!
Зникає за завісою.
П р о в і д н и к х о р у. Ікар загинув.
Х о р. Але він відчув радість вільного лету і віддав за це власне життя.
9. Літературний диктант «Вставте одне слово»
У Дедала був талановитий учень, його небіж … . Хлопець випадково загинув, а звинуватили в цьому … . Митця засудили до … . Дедал поплив кораблем на острів … , де правив цар … . Майстер дуже сумував за … . Але треба було якось жити, і Дедал із часом одружився. У нього народився син, якого назвали … . А в царя народився потворний син із головою та хвостом (кого?) … . Дедалові доручили побудувати хитромудрий палац, велетенський … . Майстер так хотів повернутися додому, а його тримали як … .
Дедал на березі моря часто спостерігав за птахами й придумав, як можна втекти — треба навчитися … . Майстер зліпив із воску та пір’я … . Летіти він вирішив із … . (Ключові слова: Талос, Дедала, вигнання, Кріт, Мінос, батьківщиною, Ікаром, бика, Лабіринт, невільника, літати, крила, сином.)
10. (ЛК ) Слово вчителя
— Образу Ікара як втіленню одвічної мрії людини про небо, присвячено багато творів мистецтва різних видів та жанрів, наприклад, музика Ш. Каллоша, поезії Р. М. Рільке «Орфей, Еврідіка і Гермес». Сучасна поетеса Олена Карпенко пише:
Я сонця жовток випити можу
І хочу розвіяти хмари волоссям,
Та крила — занадто важкая ноша
Для того, хто ще не літав досі.
Я — батьковий син! Я не можу в рамках,
Я хочу все вище — до сонця хочу!
Я небо як матір кохав змалку,
А піт — разом з воском розтопленим — в очі.
Нехай терпнуть руки — до жару, до дзвону,
Хай вискочить серце, хай висохне слина.
Я хочу пізнати цю мить невгамовну.
Останнюю мить! Перед самим падінням.
11. Підсумок учителя
— У міфі про Дедала та Ікара знайшли своє пояснення назви острова Ікарія та Ікарійського моря.
Від Дедала пішов рід митців Дедалідів, і слава його не згасла. Людям залишилися також прекрасні споруди і статуї. А ім’я Ікара стало символом самопожертви в ім’я здійснення крилатої мрії.

Дедал та Ікар

Караваджо. Нарцис
13. Словникова робота за запитаннями учнів
14. Літературна вікторина
Міф «Нарцис»
§     Назвіть ім’я матері Нарциса. (Німфа Ліріопея)
§     У кого німфа дізналася про долю свого сина? (У віщуна Гіресія)
§     Хто захоплювався красою Нарциса? (Молоденькі німфи)
§     Чому Нарцисові не подобалися красуні-німфи? (Він не знав кохання)
§     Хто покарав Ехо і за що? (Богиня Гера за те, що та її заговорювала і покривала витівки Зевса)
§     Як було покарано Ехо? (Втратила власну мову і могла лише повторювати чужу). Хто покарав Нарциса за жорстокість до Ехо? (Афродіта, богиня краси)
§     Де Нарцис побачив своє відображення? (У ручаї, як у дзеркалі.)
§     Від чого помер Нарцис? (Від кохання до себе — не міг відірватися від свого зображення на воді.)
§     Що сталося з Ехо? (Перетворилася на каміння та голос — луну)
15. (ЛК ) Слово вчителя
— Міф про Нарциса переповів Овідій у «Метаморфозах». На сюжет міфу створили опери Франческо Каваллі, Алессандро Скарлатті, Крістоф Віллібальд Ґлюк; Педро Кальдерон де ла Барка написав драму.
V. Закріплення знань, умінь і навичок
1. Бесіда
§     Які природні явища пояснююся в міфі про Нарциса? (Виникнення луни та квітки нарциса)
§     Якою є ідея цього твору? (Засудження себелюбства, егоїзму, неспроможності любити)
2. (ТЛ) Пояснення крилатих висловів із давньогрецьких міфів (за міфологічними словниками, словниками крилатих висловів та за здогадом)
§     Прокрустове ложе (штучна міра, до якої силоміць щось припасовують або під яку щось підганяють).
§     Нарцис (самозакохана людина).
§     Осідлати Пегаса (навчитися писати поетичні твори, стати поетом).
§     Вогонь Прометея (незгасне прагнення до досягнення високої мети).
§     Авгієві стайні (означає надзвичайно забруднене місце, велике безладдя або вкрай занедбані й заплутані справи).
§     Золоте руно (багатство, яким хтось прагне оволодіти; омріяна мета).
§     Сізіфова праця, сізіфів труд (безплідна, важка, нескінченна, а то й зовсім непотрібна праця).
§     Нитка Аріадни (означає дороговказ, провідну нитку, порятунок).
§     Піднятися на Олімп (досягти слави).
VI. Домашнє завдання
Знати зміст міфів, уміти переказувати, коментувати, висловлювати свою думку про героїв.
VІI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення:
— Із міфічних героїв мені найбільше припав до душі…
Джерела:
1. Паращич В. В. Усі уроки світової літератури. 6 клас. I семестр : [Текст] / В. В. Паращич. — Х. : Вид. група «Основа», 2014. — 251, [5] с. : схеми, табл., іл.
2. Періодичні видання ВГ «Основа» «Зростаємо разом».